Artystyczna Stodoła - koncert Leszek Możdżer

ARTYSTYCZNA STODOŁA

Stodoła Artystyczna to tętniąca życiem przestrzeń, w której odbywają się cykliczne, coroczne festiwale. Są to: Święto Muzyki w czerwcu, Bukowieckie Dumanie w lipcu, czy sierpniowy Festival dell’Arte. Jego ideą przewodnią jest łączenie różnych gatunków sztuki i ich prezentacja w historycznych obiektach. Poza koncertami mają tu miejsce również wystawy, spektakle teatralne i taneczne, spotkania autorskie oraz integracyjne. Co roku także gościnne progi Stodoły witają szerokie grono uczestników Przeglądu Zespołów Ludowych i Folklorystycznych. Wydarzenie organizowane jest przez Gminny Ośrodek Kultury.

Zobacz aktualny program wydarzeń: Wydarzenia 2022

Galeria - Muzum W Dolinie Pałaców i Ogrodów

MUZEUM W DOLINIE PAŁACÓW I OGRODÓW

W tym jednym z wielu zabudowań folwarcznych znajduje się także wyjątkowa wystawa ‘W Dolinie Pałaców i Ogrodów’. Wprowadza ona odwiedzającego w historyczne zakamarki krajobrazu kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej. Nagrania, filmy, makiety, zabawy, dawne pocztówki etc. w niecodzienny sposób ukazują treści historyczne, architektoniczne oraz geograficzne. Zaletą opisanej wystawy jest m.in. to, że Śląskie Elizjum można zwiedzać nawet w czasie niepogody.

Kawiarenka - ciasto ze śliwkami

CAFE & BISTRO

W Stodole działa również Cafe & Bistro. Tutaj przy dźwiękach dobrej muzyki można delektować się aromatyczną kawą, domowymi wypiekami i wyśmienitym jedzeniem. Kraftowe piwo, lokalne alkohole, samodzielnie przygotowywane lemoniady latem i korzenny grzaniec zimą, to tylko niewielka część bogatej oferty Kawiarenki.

HISTORIA

Stodoła, wybudowana około roku 1800, do lat powojennych XX w. pełniła funkcje budynku gospodarczego. Została wzniesiona w stylu wczesnego neoklasycyzmu. Widoczny on jest najlepiej, w prostym w formie obiekcie,  w geometrycznych formach, półkolistych blendach i oknach.

9-osiowa fasada zaakcentowana została trzema pseudoryzalitami, w których wykrojono obszerne, arkadowe bramy. Mają one dwuskrzydłowe, drewniane drzwi, zarysowane u góry linią falistą. Pozostałą część arkady wypełnia przepierzenie z desek ułożonych promieniście.

W środku znajdowało się wielkie jednoprzestrzenne wnętrze, dostępne przez trzy bramy z dwóch stron. Po adaptacji z 2013 r. zostało ono przedzielone poprzeczną szachulcową ścianą. Dzięki temu, część wielkiej przestrzeni wydzielono na zaplecze dla sali. Obecnie, sala pełni funkcje koncertowe i wystawiennicze. Pozostałą przestrzeń stanowi część gastronomiczna.

Back to top of page